KÜTÜPHANE

 

 

KUTSAL YAZILAR

VE

İBADETİMİZ

- I -

 

Rev. İlhan Keskinöz

 

 

 

IV. BÖLÜM

 

- SABAH VE AKŞAM DUALARI

- KİŞİSEL DUALAR

- YAKARIŞLAR

 

 

 

Sabah Duası               -1-

Baba, evrenin sahibi Rab Allah, bu sabah günahlarımı, hatalarımı, isyanlarımı, zayıflıklarımı görebilmek için İsa Mesih'in çarmıhına yeniden bakıyorum. Ey Kutsal Üçlük, bu sabah tüm bencil isteklerimi İsa Mesih'in çarmıhına teslim ediyorum. Bu yeni güne başlarken benliğimin tutkularını, iyi olmayan her şeyi Kurtarıcı İsa Mesih'in çarmıhına geriyorum. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla.Amin.

 

Sabah Duası               -2-

Göklerdeki Babamız, Sana bugün için hamd ederim. İsa adıyla bu günümü aydınlat. İsa adıyla bu günümü bereketle. Canımı ve bedenimi Kutsal Ruh'un tesellisi ile doldur. Bu nurlu sabahında Sana 'Kutsal, Kutsal, Kutsal' diye seslenen Göksel Kilise ile birlikte hamt ve övgüler sunarım. Kutsayışın için, bereketin ve karşılıksız sağlayışın için Sana şimdi ve daima şükürler olsun. Koruyan merhametli elinle bugün bana doğruluk yolunda rehber ol. Gündelik ekmeğim için Sana teşekkür ediyorum. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla. Amin.

 

Sabah Duası               -3-

Göklerdeki Babamız Sen her şeye kadir Allah'sın. Beden almış Söz olan İsa Mesih'e ve O'nun gönderdiği Kutsal Ruh'a yücelik olsun. Bu yeni günü Sana adıyorum. Bugünün tüm işlerini, planlarını Senin yüceliğine sunarım. Gece boyunca beni koruyan lütfun ile gündüz boyunca beni koru. Tüm dünyasal ve ruhsal saldırılardan, tehlikelerden bugün Sana sığınırım. Hastalık ve kazaları benden ve evimden uzak tut. Bugün yolumu aç ki, karşıma hep iyi niyetli insanlar çıksın. Bugün kalbimi ve düşüncemi aç ki, kutsal emirlerini çiğnemeyeyim. Bana verdiğin bu gün duamla, düşüncemle, işlerimle Sana yücelik ve övgü getirsin. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla. Amin.

 

Sabah Duası               -4-

- Bu sabah için Sana şükrederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Bütün inayetinin desteği ile Sana güvenebilmeyi öğret bana ve halkına.

 

- Göklerdeki Babamız bu sabah her şeyde Mesih'i giyinebilmeyi diliyorum Senden. Bu sabah Mesih'i bana giydirmeni diliyorum Rab Allah’ım. Bütün önceliklerimi, bütün isteklerimi, bütün hedeflerimi Kurtarıcım Mesih yenilesin, değiştirsin diye Sana yalvarıyorum.

 

- Bize verdiğin bu sabah için Sana şükrederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Ey Sevgi Allah'ı büyük korku ile önünde eğilir Sana secde ederim bu sabah. Ailemizde ve kilisemizde zengin dua zamanlarını daha fazla yaşamayı diliyorum Senden.

 

- Bugünün başlangıcını Sana sunuyorum ey güçlü Rab Allah. Kutsal Sözlerinle benim ve halkının yüreğini yenilemeni diliyorum Senden.

 

- Ey Tesellici Kutsal Ruh, bugünün başlangıcında yüreğimizin ve hayatımızın değişmeye olan ihtiyacını Senin huzuruna getiriyorum. Kutsal varlığının doluluğundan sözlerimiz değişsin, işlerimiz değişsin. Bizde hoşnut olmadığın her şeyi yenileyip pak kılmanı diliyorum Senden.

 

- Ey Kralların Kralı Rab İsa Mesih; bu sabah hoş kokulu buhur misali yaşayan bir kurban olabilmeyi diliyorum Senden. Bu sabah itaat etmeyi öğret bana ve halkına. Bu sabah haç yolunu takipte daha istekli olabilmeyi diliyorum ey merhametli Kurtarıcı.

 

- Bu sabah benim önderim Sensin diye ilan ediyorum tüm yaradılışa Rabbim. Kutsal Kitabına, Kutsal Üçlüğüne, Kutsal Kilisene olan adanmışlığımızı yenilemeni diliyorum Senden. Büyük aşk ile Sana daha fazla bağlanabilmeyi diliyorum Kutsal varlığından.

 

- Bu nurlu sabahında ben ve halkın Sana ellerimizi açıyoruz, yüreğimiz Sana yöneliyor, aklımız Sana yöneliyor, Seni düşünüyoruz ey Göklerdeki Babamız. Bu sabah söylenen ilahileri ve yakarışları okunan Kutsal Sözlerle bereketlemeni diliyorum Senden. Bu sabah ben ve halkın ışık olsun parlasın, Senden aldığı bereketle başkalarına bereket olsun.

 

- Bu sabah başkalarının ihtiyaçlarına karşı kalbimizi duyarlı kıl. Onların fiziksel ve ruhsal ihtiyaçlarına yardıma hazır bir yürek ver bizlere.Yalnızca kendimiz için değil, başkaları için seven ve acıyan bir yürekle hizmette bizleri tutkulu kıl.

 

Sabah Duası               -5-

Göklerdeki Babamız, bu sabah kendimi görebilmek için Oğlun İsa Mesih'in çarmıhına yeniden bakıyorum. Günahlarımı, isyanlarımı, hatalarımı, zayıflıklarımı görebilmek için çarmıhın ışığında kendime yeniden bakıyorum. Konuş ya Rab, kulun dinliyor. Ya Rab, bu sabah beni pak kıl, içimde doğruluk tazele.

 

Baba, Kainatın sahibi Rab Allah, bu yeni güne Sana teslim olarak başlıyorum. Bu sabah tüm bencil arzularımı İsa Mesih'in çarmıhına teslim ediyorum. Benliğimin tüm tutkularını, iyi olmayan her şeyi bu sabah çarmıha geriyorum.

 

Kutsal Ruh bu sabah bizleri İsa Mesih'in yüreğine götür. Ey Tanrı'nın Ruh'u İsa Mesih'in insanlık için olan düşüncesini bana giydir.

 

Akşam duası               -1-

Ya Rab, tüm varlığımı kendi kutsallığın ile yenile. Canımı ve bedenimi Seni tanımanın eşsiz sevgisiyle doldur. Bugünün tüm sıkıntı ve elemlerini Ruhsal yönden büyümem için kullan. Beni yenilenmiş ve dinlenmiş olarak yeni günün şafağına uyandır. İman, ümit ve sevgi tanıklığında, gündelik işlerimde bana olan desteğin ve sevgin için Sana şükran sunarım. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla. Amin.

 

Akşam Duası   -2-

Sana şükrederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Bugünün tüm yanlışlarını, hatalarını Senin sunağına getiriyorum. Bilerek ve bilmeyerek işlediğim günahları bağışla. Sana güvenerek yarını daha iyi bir şekilde geçirebilmemi sağla. Sende kalmak için, emirlerini yüreğimde tutmak için beni yarın daha güçlü kıl. Kutsal emirlerini adanmışlıkla yerine getirebilmemiz için bizi bereketle. Bugün yaşadıklarımızdan ders alabilmeyi bizlere öğret. Sana yaşadığım yer için, ailem için, kilisem için, bugün sağladığın ekmek için teşekkür ederim. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla. Amin.

 

Akşam duası               -3-

- Sonsuz yaşam Sendedir Rabbim. Senden başka gidecek yerimiz yok. Bu akşam Sana geliyoruz ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Canımızı emniyette tut. Beni ve halkını uyurken ve uyanıkken koru diye yalvarıyoruz.

 

- Diriliş ve Yaşam Sensin Rabbim. Sana yalvarıyorum ey Kurtarıcım. Nurlu sabahlara uyandır beni ve halkını. Merhametli elin hep bizleri tutsun, hep bizleri korusun.

 

- Sen iyi çobansın Rabbim. Halkını hep doğruluk yollarında güdersin. Bereketli sabah dualarına uyandır beni ve halkını diye yalvarıyorum Sana.

 

- Sen iyisin, diri Çobansın Rabbim. Sakin sulara götür beni ve halkını, canlarımız Seninle dinlensin. Yenilenmiş olarak hayırlı sabahlara uyandır bizleri.

 

- Sen iyisin, diri Çobansın, Rabbim. Bugünün bereketleri için hamd ederim Sana. Bugünkü sağlayışın için hamd ederim Kutsal İsmine. Bizleri bu akşam duasına çıkmaya layık gördüğün için Sana yücelik olsun.

 

Akşam Duası   -4-

- Ya Rab, hayatımızda kutsal olamayan noktaları kaldırman için huzurundayız. Bizleri yenileyen, bizleri değiştiren Kutsal Ruh'un gücü için Sana teşekkür ediyoruz. Bu dua zamanı aracılığıyla kendimizi Senin kutsallığına teslim ediyoruz. Canlarımızı utançtan koru ey en yüce Olan, öyle ki, kilisen İsa Mesih'i layık olduğu şekilde karşılamaya her durumda hazır olsun diye Sana yalvarıyoruz.

 

- Bu akşam bütün evlilikleri kutsa ya Rab. Kötüye giden, dağılmak üzere olan evlilikleri yeniden birleştir. Eşler arasındaki bölünmüş olan her şeyi ayrılamayan, bölünemez bir arkadaşlığa dönüştür. Kiliseyi devam ettirecek olan çocuklar kutsanmış yuvalarda büyüsünler diye Sana yalvarıyoruz.

 

 

 

KİŞİSEL DUALAR

 

- Baba, hayatımızda Senin hoşnut olmadığın şeyleri bizlerden al, yapıcı ve birleştirici şeyler ver. Bütün hatalarımızı, isyanlarımızı, benliğimizin tutkularını al ve Senin görkemin için kullanabileceğim bir gayrete dönüştür. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh ilişkisindeki o sağlam birliktelik ve o harika göksel uyum bizlerin yaşantısına yol göstersin.

 

- Kutsal Ruh yüreklerimizde değişiklik yaptığın gibi Seni üzen, kederlendiren insani anlayış ve sistemleri değiştir. Gelenek ve kültürümüzden gelen, yetişme tarzımızdan ve ailemizden gelen yanlışlıkları, hoşnut olmadığın alışkanlıkları, uygulamaları değiştir. İlk sevgimizi yenile ve bizleri Mesih’in hizmetinde uyanık tut.

 

- Baba kutsallığı daha fazla özlememiz için Kutsal Ruh’unu bizde etkin kıl. Gurur ve günahımızın farkında bir anlayış ver. Bizlere tövbe ruhu kazandır.

 

- Kutsal Baba, tapınmada ve yaşantımda İsa Mesih'e hak ettiği yüceliği verebilmeyi diliyorum Senden.

 

- Rab İsa, Tanrı Oğlu, bana Tanrısal olan şeylere uygun bir anlayış ver. Senin kutsal olan iradeni anlamak ve yapmak için, Senin kutsal olan iradeni sevmek için güç ver bana.

 

- Ya Rab, Kutsal Ruh’unla iyi ve doğru olanı, Seni hoşnut eden şeyleri benimde istememi sağla. Senin iradeni sevmek ve yapmak arzusunu bende artan ölçüde bina et.

 

- Ya Rab Senin eşsiz ve mükemmel karakterin içinde bize vermek istediğin çok şey olduğunu biliyorum. Bizlerden alınması gerekenleri, bizlere eklenmesi gerekenleri Senin önüne getiriyorum. Bizleri değiştir ve dilediğin gibi kişiler yap.

 

- Kutsal Baba, dua aracılığı ile Seninle derinleştirmek istediğim ilişkimi hayatımın bütün günleri boyunca koru ve sadık kalmam için teşvik et.

 

- Baba, kendi istek ve düşüncelerimi İsa Mesih'in düşüncesiyle değiştir. Kutsal iradene uygun olarak hayatımda değişmesi gerekenleri değiştir. Bütün bunlar için bana istek ve güç ver.

 

- Kutsal Baba Mesih'in bilgisini giyinmek için Sana geliyorum.

 

- Baba, İsa Mesih'i tanımayı reddeden şeylerin kaynağına karşı beni ayık ve uyanık tut.

 

- Göklerdeki Babamız, İsa Mesih'e bağımlı olmak istemeyen dünyasal ruhtan etkilenmeyen bir iman hayatı ver bana.

 

- Tanrım bana verdiğin armağanları geliştirmek için merhamet ve sevgi dolu yüreğini anlayabilmem için beni bereketle.

 

- Baba, İsa Mesih yeryüzündeki hizmetinde Sana daima görkem ve yücelik verdiği gibi, beni de her durumda Sana övgü getiren işlere yönelt.

 

- Kutsal Baba, insanlara sahte esenlik veren, onları sahte mutluluklarla oyalayan bütün yersel ve göksel güçlerin kaynağına karşı dua ediyorum. Senin kutsal olan Müjdene ölüm ve ölüler diyarının kapıları direnemeyecektir.

 

- Tanrım tüm denenme ve sıkıntılar imanımı derinleştirsin ve Mesih'e olan bağlılığımı bereketlesin.

 

- Baba, İsa Mesih'i hoşnut eden arzuları yüreğime tutmak için beni güçlendir. Hedeflerime dürüstlük koyabilmem için, sevgi dolu, kararlı ve adanmış bir hayat için Senin önündeyim.

 

- Kutsal Ruh beni içtenlikle tapınan kişilerden yap.

 

- Kutsal Ruh, iç varlığıma İsa Mesih'in  kişiliğini işle.

 

- Baba, Oğul ve Kutsal Ruh birliğindeki o göksel uyum kilise ve insanlarla olan ilişkimde gözüksün.

 

- Ya Rab, bu dünyadan gelen gözün ve bedenin tutkuları için savaşmayı ve onları çarmıha germeyi bize öğret. Kutsal olan arzularda bizleri güçlendir.

 

- Kutsal Ruh bizlere Tanrı hakkında yüce bir düşünüş ver. Eksik ve yanlış bilginin bizleri sürükleyeceği yer karanlık olur. Kutsal Ruh bize İsa Mesih'in bilgeliğini giydir.

 

- Ya Rab hayatımızı arzularımızın yönetmesine izin verme. Benliğimizde özdenetimi etkin kıl.

 

- Ya Rab, İsa Mesih'in hayatını düşünceme ve yaşantıma işle.

 

- Göklerdeki Babamız, günahlarımızı görmemizi engelleyen ve kişisel uyanışımızın önünde duran her şeyi İsa Mesih'in çarmıhına al.

 

Ey bizleri İsa Mesih’te sonsuz yaşama kabul eden yüce Allah, Senin Kutsal, Evrensel ve Elçisel Kilisene olan hizmetimizi ve sadakatimizi yenile. Daima kutsallık ve paklık içinde Senin evine hizmet arzusuyla bizleri ulusları Senin Kutsal gerçeğine yönlendirmek için kullan. Baba, Oğul ve Kutsal Ruh adıyla. Amin.

 

Ey çok bağışlayan Allah, atalarımızı büyük gücünle Mısır’dan çıkardığın gibi, acı çeken halkını da sıkıntılarından öylece kurtar diye dua ediyorum. Rabbimiz İsa Mesih adıyla. Amin.

 

Ey yaratan ve koruyan Allah, bu dünyanın gidişine uymamak için kiliseni evrensel ve elçisel imanda sabit tut diye dua ediyorum. Sevgide ve ümitte bizleri esen kıl. Rabbimiz İsa Mesih adıyla bunu Senden dileriz. 

 

Evreni yaratan güçlü Allah, İman ümit ve sevgide büyümemizi sağla ki, Tanrı halkı tam bir birlik ve uyum içinde İsa Mesih’in çarmıhını taşıyabilsin. Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih adıyla. Amin.

 

Ya Rab Sen tüm iyilik ve bereketlerin sahibisin. Kutsal Ruh’un ile bizlere zayıf ve güçsüz olduğumuz zamanlarda destek ol ve bereketle diye dua ediyoruz.

 

YAKARIŞLAR

 

- 1 -

Ey Sözlerinde adil ve sadık Olan, hayatımın yerine getiremediğim kesin kararlar ve bozulmuş tövbelerle dolu olduğunu itiraf ediyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Ey merhamet ve gerçek kutsallık Sahibi, kutsal olmak konusunda güçsüzlüğüm, başarısızlığım ve isteksizliğim için huzurunda pişmanlık duyuyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Ey güçlü Rab Allah, günahlarımı, isyanlarımı, hatalarımı, zayıflıklarımı görebilmem için çarmıhın ışığında beni tut, beni pak kıl. İçimde doğruluk tazele ey Kayam, kurtuluşumuzun Allah’ı. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Ey görkemli ve kutsal Rab, boş ve bencil duygularımı, hatalı yaşam biçimi, günahlı davranışlarımı, Senin sevginden kaynaklanmayan her düşünce ve eylemi Sana getiriyorum. Hepsini Senin sunağına bırakıyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Ey doğruluk ve gerçek kutsallık sahibi olan Rab, hayatımda Kutsal Kitabını yalanlayan zamanlar olduğunu itiraf ediyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Göksel Baba, dünyasallığa ve maddiyata dayanma ve bağlılık gösterdiğim zamanlardan dolayı pişmanlık duyuyorum. Bana benliğimi ve dünyasallığımı çarmıha germeyi öğret. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Yaklaşılmaz ışıkta yaşayan Göklerdeki Babamız, kutsallığı daha fazla özlememiz için Kutsal Ruh'unu bizde etkin kıl. Ya Rab tövbemi kabul et, beni ve halkını bağışla.

 

Rab İsa bizlere gurur ve günahımızın farkında bir anlayış ver. Bizlere tövbe ruhu kazandır. Ey Tanrı Oğlu, kendi düşüncesizliğimiz, kendi disiplinsizliğimiz, kendi bencilliğimiz yüzünden Kutsal Ruh'unu sayısız kez kederlendirip üzdüğümüzü itiraf ediyoruz. Ya Rab tövbemi kabul et, beni ve halkını bağışla.

 

Ey her şeyi gören Kutsal Rab, Tesellici ve Yardımcımız Kutsal Ruh ile işbirliği yapmakta başarısız olduğumuzu itiraf ediyoruz. Ya Rab tövbemi kabul et, beni ve halkını bağışla.

 

Tanrım, Senin krallığın ile dünyasal krallığın yollarını zaman zaman karıştırdığımı itiraf ediyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Baba, hayatımızda Seni hoşnut etmeyen pek çok şey olduğunu itiraf ediyorum. Senin lütfuna, Senin sağlayışına karşı hakkettiğin yüceliği sunmakta zayıf ve güçsüzüm.

Ya Rab tövbemi kabul et, beni bağışla.

 

Baba, yaşayışımızla ve tanıklığımızla layık olduğun övgüyü sunamadığımı itiraf ediyorum. Ya Rab tövbemi kabul et, beni ve halkını bağışla.

 

 - 2 -

Büyük korku ile önünde secde eder Sana yalvarırım ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Kendimizde övünecek yerler arayıp suçluluktan kurtulmaya çalıştığımız zamanlar oldu.

Senden bağışlanma dileriz.

 

Merhametin boldur, Sana secde ederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Öfkeye, gurura, bencilliğe kapıldığımız zamanlar çoktur. Senden bağışlanma dileriz.

 

Gerçek ve sevgi Sendedir, Sana secde ederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Başkalarını sevmekte, başkalarına merhamet ve hizmette isteksiz olduğum zamanlar Senden gizli değildir. Senden bağışlanma dileriz.

 

İyilik ve kutsallık Sendedir, Sana secde ederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Tüm iyiliklerini çabuk unuttuğumuz, insanlara olan tanıklığımızda isteksiz ve yetersiz olduğumuz zamanlar Senden gizli değildir. Senden bağışlanma dileriz.

 

Her şeyi gören ve bilen Sensin, Sana secde ederim ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh. Yarın için kaygı duyup bugünkü lütfunu görmezlikten geldiğimiz, iyilik bilmez hallerimiz çoktur. Senden bağışlanma dileriz.

 

 - 3 -

Merhametine sığınırız ey Rab, Sana olan sevgimizde eksik, yetersiz ve ihmalci olduğumuzu itiraf ediyorum. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

Merhametine sığınırız ey Göklerdeki Babamız, Senin Kutsal Kitabına, Kutsal Üçlüğüne, Kutsal Kilisene hakkettiği sevgiyi veremediğimizi itiraf ediyorum. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet

 

Merhametine sığınırız ey Rab Allah, Senin gücün yerine kendimize güvendiğimiz zamanlar oldu. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

Merhametine sığınırız ey Rab İsa, Senin gücüne sarılmayıp düştüğümüz zamanlar oldu. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

Merhametine sığınırım ey Rab, ey tatlı Kurtarıcı, Sana karşı düşüncemle, işlerimle günah işlediğimi itiraf ediyorum. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

Merhametine sığınırız ey teselli veren Rab, imanımın zayıf olduğu dönemler çoktur, Sana karşı itaatsiz davrandığım zamanlar olduğunu itiraf ediyorum. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

Merhametine sığınırım ey iyi Çoban, mutluluğu ve tatmini kalıcı olmayan, Senden olmayan şeylerde aradık. Ateşe dayanıklı olanı almak istemediğimiz zamanlar olduğunu itiraf ediyorum. Bizlere acı ya Rab, bizleri affet.

 

 - 4 -

Bir zamanlar Tanrı tanımazlar gibi konuşmuş, yaşamış olanlar çoktur Rab kilisende. Sana güvenmek yerine kendimize ve başkalarına güvenmek günahını işlediğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Seni unuttuğumuz, Kutsal Kitabından habersiz olarak hakkında yanlış bilgilere inandığımız Senden gizli değildir Tanrım. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Seni bütün kalbimle, bütün canımla sevmekte başarısız olduğum zamanlar çoktur. Ya Rab kendimi ve dünyayı seven, kendi çıkarları peşinden koşturan halim için Senden bağışlanma dilerim. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Boş şeylere güvendik, ümitsizliğe kapıldık. Yüreğimizi öfke ve gurura verdik. Seni deneyip kutsal emirlerine karşı geldiğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Dünyasal heveslerin ardınca gittik. Sana karşı ılık olduk. Kutsal Ruh'una direnip, O'nu kederlendirdik. Yaşadığımız şeylerden Seni suçlu tuttuğumuz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Seni hoşnut eden şeyi aramadık, Sana layık olduğun yüceliği sunamadık. Senden zevk almak yerine bir görev yapar gibi huzuruna geldiğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Batıl inançlara kapıldık; yanlışlarımızı, hatalarımızı göz ardı ettik. Kilisene dünyasallığımızı taşıdığımız zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Senin Kutsal adını, Senin kutsal sıfatlarını doğru bir şekilde kullanmadık. Buyruklarına ve işlerine, sözümüzle ve yüreğimizle karşı geldiğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Sana karşı saygımızda kusurluyduk. yüceliğine ve tapınmaya özen göstermediğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Senin adını kullanırken gurura kapıldık, andımıza sadık kalmadık. Yalan sözlerimiz Senden gizli değildir. Sahte öğretişlerin etkisinde günaha ve boş olana kapıldığımız zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

 

 

Ağzımızdan övgü yerine kötü sözler çıktığı oldu. Çocuklarını incitip, kutsal müjdeni başkalarıyla paylaşmayı istemediğimiz zamanlar çoktur. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Senin olan zamanı kendi işlerimiz için kullandık. Kutsal Sebt gününü kutsamadığımız zamanlar oldu. Merhamet, hizmet ve tapınma gününü Sana ayırmadığımız zamanları itiraf ediyoruz. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

İşimizde, ailemizde ve kilisede yetkimizi yanlış kullandığımız zamanlar oldu. Emanet edileni her zaman koruyamadığımızı itiraf ediyorum. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Yasak olan şeyleri yaptık, görevlerimizi ihmal ettik. Ayartılma için hayatımıza kapılar açtığımız zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

İnsanlara saygıda ve sevgide kusurlu davrandık. Yetkilere, kanunlara karşı dik başlı ve isyankar olduk. Erdemlerden fazla hataları konuştuk. Adil olmadığımız zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Ağzımızdan hamt ve övgü yerine alay ve küfür çıktı. Davranışlarımızda ölçüsüz ve saygısız olduk. İnsanlara olan sevgimizde Senin gibi bağışlayan olamadık. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

İnsan hayatına değer vermedik, insanlara sözle yada düşüncemizle saldırıda bulunduk. Yaşamın kutsallığını unuttuğumuz zamanlar oldu. Kötülüğe kötülükle cevap vermeyi düşündük. İnsanların öfkesini uyandırdığımız zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Masum olanları korumadık, sıkıntıda olanlar için teselli edici olamadık, günah dolu, öfke ve kıskançlık dolu düşüncelere yüreğimiz yabancı değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Öç alma düşüncesine, insanları kışkırtıcı sözlerle yaralamaya, kavga ve çekişmeye yabancı olmadığımızı itiraf ediyorum. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Bedenimizle, aklımızla, duygularımızla pak olmadığımızı; sözlerle ve davranışlarımızla paklığımızı lekelediğimizi, yalnızca kendimizin değil, başkalarının paklığına saygılı olmadığımız zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Doğal olamayan arzuların, pak olamayan düşüncelerin bizi sürüklediği zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Sarhoşluk ve şehveti yaşantımıza sokmaya çalışan şeylere sessiz kaldığımız, bunlara izin verdiğimiz zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Gerçeğe, doğruya ve adalete güvenmekte zorlandığımız zamanlar oldu. Hakkı olana hakkını ödemekte başarısız olduğumuz çoktur. Açgözlülüğümüzün ödünç vermeyi engellediği zamanları itiraf ediyoruz. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Kendi hükümlerimizde adil olmadığımız, başkalarının refahını gözetmekte isteksiz kaldığımız zamanlar Senden gizli değildir. Sözlerimizle ve eylemlerimizle güvenilirliğimizi ihlal eden davranışlara kapıldığımızı itiraf ediyoruz. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Tüm insani ilişkilerimizde içten olamadık. Komşularımıza olan saygımızda yetersiz kaldık, başkalarının zayıflıklarını alay konusu yaptığımızı itiraf ediyorum. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Masum olanları savunmakta isteksiz ve yetersiz kaldık. Kendi saygınlığımıza bile özen gösteremedik. Kilisenin hak ettiği saygınlık için çalışmakta yetersiz olduğumuzu itiraf ediyoruz. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Dedikoducuları, alaycıları, iftiracıları uyarmadık. Kilisenin, kendimizin, komşularımızın saygınlığına gölge düşüren hareketlerimiz oldu. Gerçeği saklayan sessizliği bozmadığımız zamanları Sana itiraf ediyoruz. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

İtiraf etmemiz gerekeni sakladık, küçük hataları büyülttük, insanların kötü hallerine sevindiğimiz zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Bizim için olan sağlayışından hoşnut kalmayıp açgözlülüğe kapıldık. Başkalarının varlığından, varlıklarından dolayı kıskançlığa kapıldığımız zamanlar Senden gizli değildir. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

Çocuklarımızın ve başkalarının haklı öfkelenmesine sebep olduk. Sözlerimizle, davranışlarımızla insanlar zarar verdiğimiz zamanlar oldu. Merhamet et ya Rab, bizi bağışla.

 

 - 5 -

Rab İsa, kendi karalarımın sonucunda insanların pek çok kez üzüldüğünü itiraf ediyorum.

 

Ya Rab, kendi hatalarımın başkalarına zarar verdiği zamanlar olduğunu itiraf ediyorum.

 

Ya Rab, sözlerimizle, hayatımızla insanlara Seni yanlış tanıttığımız zamanlardan tövbe ediyoruz.

 

Ya Rab, hatalarımızda ısrarcı olduğumuz zamanlar çoktur. Gurura kapılıp özür dilemekten kaçındığımız zamanlar olduğunu itiraf ediyoruz.

 

Ya Rab, Senin isteğini ihmal edip kendi isteklerimizi yaptığımız, kendi doğrularımızın peşinden koştuğumuz zamanlar olduğunu itiraf ediyoruz.

 

Ya Rab, Sana ve Kutsal vaatlerine karşı olan yanlış davranışlarımızı bağışla. Duygularımızın bizi yanılttığı ve Sana karşı yanlış davrandığımız zamanlar çoktur, bizleri bağışla ya Rab.